Zupa z dyni
O tej porze roku szczególnie lubię spacerować pomiędzy stoiskami z warzywami i obserwować całe to bogactwo, które otrzymujemy jesienią.
Dynia jest jednym z moich ulubionych skarbów jesieni. Nie tylko zachwyca pięknym kolorem, lecz także jest świetnym materiałem do przygotowania zupy, drugiego dania, a nawet deseru.
W sezonie jesiennym często sięgam po to warzywo, bo szczególnie jesienią zupa z dyni z dodatkiem papryczki chili smakuje wybornie.
- 1 dynia hokkaido
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 duża lub 2 małe marchewki
- 1/2 selera
- 1 duża pietruszka
- 1 i ½ szklanki bulionu lub wody
- 2 łyżki oliwy
- przyprawy: sól, pieprz, kurkuma, odrobina chili lub świeża
papryczka chili
Dynię myjemy, przecinamy na pół, wydrążamy pestki i razem ze skórką tniemy na paski.
Warzywa obieramy (jeżeli chcemy wykorzystać obierki z warzyw, to pamiętajmy, aby namoczyć je ok. 5 minut w roztworze octu z wodą, w proporcjach 1:10), płuczemy je, a następnie przygotowujemy roztwór sody (1 łyżka na 1 litr wody) i myjemy w nim warzywa.
W garnku podgrzewamy oliwę, na której podsmażamy cebulę oraz czosnek, a gdy cebula się zeszkli dodajemy pokrojone w talarki marchew, seler oraz pietruszkę, podsmażamy razem z cebulką. Dodajemy przyprawy. Następnie dodajemy dynię i zalewamy bulionem lub wodą. Całość gotujemy, aż do miękkości. Po zmiksowaniu otrzymamy pyszną zupę krem, do której możemy dodać trochę świeżej papryczki chili, pestki dyni lub grzanki.

.jpg)









Komentarze
Prześlij komentarz