Rejbak kurpiowski - zero waste


Kurpie jest to region w Polsce z niezwykłą przyrodą, piękną tradycją, wspaniałymi ludźmi, ale i z wieloma ciekawymi potrawami.

Dziś chciałabym się podzielić przepisem na potrawę, którą często przygotowywała moja mama,  pochodząca właśnie z Kurpi.

Oczywiście przepis  będzie  po mojemu – czyli zero waste.

 Składniki:

-2 kg ziemniaków

-1/2 kg wędliny, pieczeni, boczku (co mamy w lodówce)

-3 cebule

-2 jajka

-50 g  mąki pszennej

-2 łyżki mąki ziemniaczanej

-Możemy również dodać 40 dag ugotowanych ziemniaków. (Jeżeli gotowane ziemniaki nie zostały nam z poprzedniego dnia, to nie ma potrzeby ich dodawać,  możemy dodać np. marchew  z rosołu, fasolkę szparagową, groszek zielony lub inne warzywa, które mamy do dyspozycji).

- sól

- pieprz

- olej do formy

- bułka tarta do formy

Jeżeli chcemy wykorzystać obierki z ziemniaków do zrobienia np. chipsów, to ziemniaki moczymy ok. 5 min w roztworze octu z wodą (roztwór 1:10), płuczemy je, a następnie przygotowujemy roztwór sody (1 łyżka na 1 litr wody) i myjemy w nim warzywa. 

Etap ten możemy pominąć, jeśli mamy warzywa ze sprawdzonego źródła i przy ich uprawie nie była wykorzystana chemia. 

Wędlinę lub boczek kroimy w kostkę oraz  podsmażamy na rozgrzanej patelni. Obrane ziemniaki ścieramy na drobnej tarce, odcedzamy wodę, dodajemy starte cebule. Jeżeli posiadamy ugotowane ziemniaki, to możemy je zmielić i dodać do rejbaka, ale nie jest to konieczne. Dodajemy również  jaja, mąkę oraz przyprawy. Na koniec masę ziemniaczaną łączymy z  podsmażoną wędliną oraz pozostałymi warzywami,  które chcemy wykorzystać.  Ja dodałam pokrojoną w kostkę marchew, która została mi z rosołu.

Gotową masę wylewamy na blachę wysmarowaną olejem i oprószoną bułką, wygładzamy powierzchnię i pieczemy przez godzinę i 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Gotowy rejbak musi być brązowy na wierzchu. Rejbak możesz podawać z kwaśną śmietaną, jogurtem naturalnym lub sosem czosnkowym albo pieczarkowym



Komentarze

Popularne posty