Karpatka dyniowo-jabłkowa

Karpatka z musem owocowym , jest świetną propozycją na deser z dawką witamin, przy okazji możemy wykorzystać czerstwe pieczywo do przygotowania kremu , tak aby się nie zmarnowało.

Masa dyniowo-jabłkowa, składniki:

- 6 jabłek

- 200 g dyni

- 2 galaretki cytrynowe 

Ciasto, składniki:

- 1 szklanka mąki

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 4 jajka

- 1 szklanka wody

- masło lub margaryna (250 g)

 Krem, składniki:

- 0,8 l mleka

- 1 budyń śmietankowy

- 2 czerstwe kajzerki

- 4 łyżki cukru

- 1 cukier waniliowy

 

Masło roztapiamy w garnku, dodajemy wodę i gotujemy. Wsypujemy mąkę i przez chwilę ucieramy drewnianą łyżką aż powstanie gęsta i gładka masa. 

Przekładamy do miski i studzimy. Dodajemy jajka, proszek do pieczenia, całość miksujemy na gładką masę. Ciasto dzielimy na 2 części. 

Piekarnik nagrzewamy do 200°C, każdą z części ciasta rozprowadzamy na blaszce o wymiarach 25x36 cm. Ciasto pieczemy około 25 minut, każdą z części. 

Jabłka obieramy, kroimy na ćwiartki, podlewamy 0,5 szklanki wody i dusimy do miękkości. Pamiętajmy, że z ogryzków i skórek możemy przygotować ocet jabłkowy. W drugim naczyniu dusimy pokrojoną razem ze skórą dynię, po uduszeniu dynię miksujemy, dodajemy do masy jabłkowej i gotujemy. Do gorącej masy dodajemy galaretki cytrynowe i dokładnie mieszamy, odstawiamy do wystudzenia. 

W misce namaczamy kajzerki zalewając je 0,6 l lekko ciepłego mleka, gdy się namoczą miksujemy. Masę gotujemy z cukrem i cukrem waniliowym, w pozostałym mleku rozpuszczamy budyń śmietankowy i dodajemy do gotującej się masy. Po ugotowaniu masę należy wystudzić, a następnie zmiksować z miękkim masłem na puszysty krem. 

Na ciasto nakładamy masę dyniowo-jabłkową i wstawiamy do lodówki do stężenia, następnie wykładamy krem i przykrywamy drugą częścią ciasta . Karpatkę odstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia kremu.


Komentarze

Popularne posty